19. 8. 2020
V Kamni Gorici je bila organizirana izredno lepa in srčna prireditev ob 150-letnici smrti Lovra Tomana, enega najbolj priljubljenih in vplivnih slovenskih politikov 19. stoletja. Svoje rodoljubne misli je izražal tudi skozi poezijo, že za časa svojega življenja je bil namreč znan tudi kot pesnik. S psevdonimom Kamnogorski je leta 1847 objavil v Novicah pesniško prispodobo Prostost s poudarkom: Sužen biti je strašno! Naslednje leto je izdal »pervi slobodni slov. natis« Sloveniji slobodni nje zvesti sinovi na Dunaju. Leta 1849 je izdal pesniško zbirko Glasi domorodni, posvečeno slovenski mladini s trojnim geslom Bog, svoboda, domovina. Leta 1862 je napisal besedilo za pesem Mar i Bor, ki jo je na proslavi v počastitev obletnice prve mariborske čitalnice zapel Čitalniški pevski zbor. Zavzemal se je tudi za organizacijsko slovenskih tekmovanj pesnikov, po vzoru antičnih Grkov. Navsezadnje je predlagal tudi postavitev kipov Vodniku in Prešernu.
Dr. Lovro Toman je bil tudi ognjevit govornik in goreč branitelj narodnih pravic, ustanovitelj in prvi predsednik Slovenske matice, član Deželnega zbora in predstavnik Kranjske v državnem zboru na Dunaju. 1853 se je oženil z Josipino Urbančičevo Turnograjsko, ki je veljala po lepoti in nadarjenosti, pa tudi po premoženju, za daleč naokrog najbolj zaželeno nevesto. Njuna obsežna in dosledno slovenska korespondenca je bila polna vznesenosti in treznosti hkrati.
Krajevni skupnosti Kamna Gorica in Občini Radovljica se iskreno zahvaljujemo za prijazno povabilo, na katero smo se z veseljem odzvali, ker je društvo še posebej povezano s Tomanom, ki naj bi prvi javno razvil slovensko zastavo leta 1848 v Ljubljani in si prizadeval za uveljavljanje slovenskega jezika in narodne zavesti. Sedmega aprila 1848 zvečer, ko naj bi nemški del narodne straže izobesil nemško zastavo na stolpu Ljubljanskega gradu, so zavedni dunajski študentje pod njegovim vodstvom vkorakali v gostilno oziroma hotel Zlata zvezda z belo-modro-rdečo zastavo v roki.
Heraldica Slovenica skrbi za zastavo, ki je stalno izobešena nad obeležjem na Wolfovi ulici 8 v Ljubljani in vsako leto organizira svečanost v Geometričnem središču Slovenije v Spodnji Slivni pri Vačah (GEOSS), ki jo imenujemo dan slovenske zastave. Še posebej toplo pa priporočamo tudi obisk Tomanovega rodnega kraja in njegove rojstne hiše.
Leta 2027 obeležujemo 200-letnico njegovega rojstva.