9. 11. 2024
Stolp nad Kamnitimi vrati, Kamenita 3, Zagreb, Hrvaška - sedež Družbe Bratov hrvaškega zmaja (DBHZ)
Prevoz in stroške krije Društvo Heraldica Slovenica. Soorganizator posveta je Družba Bratov hrvaškega zmaja.
V soboto 9. novembra 2024, smo se člani društva udeležili skupnega, celodnevnega strokovnega posveta Društva Heraldica Slovenica (HS) in Hrvaškega grboslovnega in zastavoslovnega društva (HGZD) v soorganizaciji Družbe Bratov hrvaškega zmaja (DBHZ). Strokovni posvet se je odvil v prostorih sedeža DBHZ v Stolpu nad Kamnitimi vrati, Kamenita 3, Zagreb, Hrvaška. Resnično impresivni in zgodovinsko, heraldično ter zastavoslovno nadvse zanimivi prostori so nudili primerno kuliso za srečanje sorodnih društev ter izmenjavo mnenj in medsebojno spoznavanje članov navedenih združenj.
Srečanje je odprl Veliki mojster DBHZ, prof. dr. sc. Mislav Grgić, Zmaj Strossmayerski, ki je vsem udeležencem zaželel dobrodošlico ter na kratko predstavil zanimive prostore, v katerih se je odvijal posvet, temu pa je sledila kratka predstavitev zgodovine ter poslanstva DBHZ.
Sledila sta uvodna nagovora predsednika HGZD, polkovnika doc. dr. sc. Željka Heimera, Zmaja Mesarskih vrat, mojstra ceremonij DBHZ ter predsednika HS, Aleksandra Hribovška, ki sta predstavila obe društvi ter na posvetu navzoče člane.
Uvodnim nagovorom je sledil sklop zanimivih predavanj. Prvo predavanje je pripadalo dr. sc. Mariu Jarebu, ki je predstavil kratko zgodovino hrvaškega grba in zastave. Predavanju je sledil zanimiv pogovor, v katerega so se vključili tudi poslušalci, in sicer o nekaterih dilemah glede nastanka hrvaške trobarvnice. Temu je sledilo predavanje predsednika HGZD doc. dr. sc. Željka Heimera, ki nam je predstavil zmajsko heraldiko ter grbe in zastave v samem stolpu. Predavatelj je tako na najlepši način povezal zanimivo tematiko ter impresiven prostor v katerem smo se nahajali in v katerem kar mrgoli grbov in zastav, katerih pomen in zgodovino je opisal in pojasnil. Zaključno predavanje je izvedel kancler društva HS Anže Hobič, ki je predstavil zgodovino nastanka slovenske narodne zastave ter nekatere nove ugotovitve in poudarke, ki doslej v slovenskem zgodovinopisju še niso bili prikazani oz. poudarjeni.
Sklopu predavanj je sledila predstavitev različnih znanstvenih monografij na področju grboslovja in zastavoslovja, ki so v zadnjih letih izšle na Hrvaškem. Prof. dr. soc. Tomislav Galović nam je predstavil priročnik za študente Hrvatska heraldička baština I. – odabrane teme, s katerim so poskušali heraldične teme približati študentom zgodovine in katerega bodo v prihodnje še nadgradili. Temu je sledila še predstavitev drugih monografij, ki jih je predstavil predsednik HGZD, polkovnik doc. dr. sc. Željko Heimer, pri čemer je HGZD nekaj teh monografij tudi poklonilo društvu HS ter njegovim članom.
Predavanjem in predstavitvi monografij je sledilo kosilo in pa druženje, po zaključku pa smo se člani HS v spremstvu predsednika HGZD, polkovnika doc. dr. sc. Željka Heimera odpravili še v Muzej mesta Zagreba, kjer smo si pod vodstvom muzejskega vodiča in bo dodatnih pojasnilih predsednika HGZD ogledali stalno postavitev zgodovinskih artefaktov s poudarkom na zbirki grbov, zastav in drugih identitetnih znakov, ki jih hranijo v muzeju in katerih resnično ni malo. Po izjemno izčrpnem vodstvu po muzeju smo se v večernih urah vrnili v Slovenijo.
Na tem mestu bi se še enkrat radi najlepše zahvalili našim gostiteljem Hrvaškemu grboslovnemu in zastavoslovnemu društvu (HGZD) ter Družbi Bratov hrvaškega zmaja (DBHZ) za topel sprejem ter odlično (so)organizacijo nadvse zanimivega strokovnega posveta, ki je pokazal, da so takšna povezovanja sorodnih društev na (nad)regionalnem nivoju nadvse dobrodošla, saj obstaja mnogo grboslovnih in zastavoslovnih tematik, pri katerih je izmenjava vedenj in spoznanj nadvse koristna in potrebna. Hkrati se še enkrat zahvaljujemo tudi za vso podarjeno strokovno literaturo našemu društvu in članom. Največja zahvala pa gre seveda našemu dobremu prijatelju doc. dr. sc. Željku Heimerju, ki je duša in srce HGZD in kateri je nosil levji delež organizacije ter resnično poskrbel, da smo se v Zagrebu počutili dobrodošle in zelo toplo sprejete.
Strokovni posvet HS in HGZD. Stolp nad Kamnitimi vrati, Zagreb, Hrvaška. Foto: Hugo Prostor.