Vljudno vabljeni na predavanje, posvečeno odlikovanjem avstrijskega cesarstva, njihovemu pomenu, simboliki in zgodovini.
Uvodni del bo namenjen pregledu cesarskih odlikovanj, med katerimi izstopajo redovi, medalje, spomenice in z njimi povezani pojmi, kot so: meči, vojno okrasje, ploščice za drugo podelitev, male oznake in druge posebnosti. Predavanje bo razjasnilo, kako so ta odlikovanja delovala znotraj vojaškega in državnega sistema ter kakšen status in ugled so prinašala prejemnikom.
Osredna tema predavanja pa bo Jurij Vega in najvišje odlikovanje avstrijskega cesarstva, viteški križec Marije Terezije.
Jurija Vego Slovenci poznamo v glavnem kot matematika, manj pa kot topniškega častnika, ki si je nabral vojaških lovorik na mnogih evropskih bojiščih. Številni avtorji so v svojih delih podrobno opisovali Vegove znanstvene dosežke, Vegovi uspehi na bojnem polju pa so poželi manj pozornosti. Jurij Vega se je s svojo sposobnostjo in hrabrostjo iz navadnega kmečkega fanta povzpel do čina topniškega podpolkovnika. Bil je eden od redkih Slovencev, ki bil odlikovan z najvišjim avstrijskim vojaškim odlikovanjem, vojaškim redom Marije Terezije. Predavanje pripoveduje predvsem o Vegovi vojaški poti in dogodkih, ki se tičejo njegove poti do visokega odlikovanja. Ta pa je bila trnova, saj je moral Vega kar trikrat zaprositi zanj, preden mu ga je cesar Franc II podelil. Z odlikovanjem so bili povezani plemiški naziv, dosmrtna renta ter čast in za dosego teh ciljev Vega tu in tam ni izbiral sredstev.
Predavanje prinaša pogled v svet vojaškega častniškega sistema, prestižnih priznanj in malo znano plat zgodovine Jurija Vege.
Dr. Pavel Car, rojen leta 1959 v Ljubljani, je končal študij računalništva na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani. Kasneje je v Angliji končal še študij managementa in tudi magistriral iz tega področja. V zadnjih 15 letih je bil na raznih vodstvenih položajih v različnih multinacionalkah in domačih podjetjih, ki se ukvarjajo z informacijsko tehnologijo.
Leta 2021 je na Filozofski fakulteti v Ljubljani doktoriral iz zgodovine. Upokojen, je svojo poklicno pot končal kot direktor Narodnega muzeja Slovenije. Je predsednik Slovenskega falerističnega društva.
Napisal je nekaj knjig na temo odlikovanj in vojaške zgodovine ter doma in v tujini na to temo objavil vrsto strokovnih člankov. Knjiga Odlikovanja Srbije in Jugoslavije 1859 do 1941, ki jo je napisal s soavtorjem Tomislavom Muhićem iz Zagreba in ki je izšla pri prestižni dunajski založbi Verlag Militaria v angleškem, nemškem in hrvaškem jeziku, je vrsto let veljala za najboljšo knjigo o odlikovanjih v svetovnem merilu.
Avtor je v izredno zanimivem in izčrpnem predavanju v uvodu orisal splošen pregled sistema avstrijskih cesarskih odlikovanj. Na kratko je predstavil zgodovino vsakega od odlikovanj ter njihovih posebnosti, tako da so si lahko poslušalci ustvarili predstavo o tem, kam v tem sistemu je umeščen viteški križec Marije Terezije, kateremu je bila posvečena druga polovica predavanja.
V drugi polovici se je avtor osredotočil predvsem na vojaško kariero Jurija Vege ter na podlagi ohranjenih dokumentov iz dunajskih arhivov izredno natančno orisal njegove dosežke ter njegova prizadevanja za dosego odlikovanja križca Marije Terezije. Pred nami se je tako odstrla doslej manj znana podoba Jurija Vege, katerega povečini poznamo kot matematika in znanstvenika, čeprav je bila vojaška kariera njegova osnovna poklicanost. Avtor je tudi na podlagi dobro ohranjenega gradiva opisal njegova prizadevanja za dosego baronskega naziva ter na koncu nekaj besed namenil še njegovemu tragičnemu koncu.
V zadnjem delu vprašanja poslušalcev je beseda tekla predvsem tudi o drugih Slovencih, ki so dosegli najvišja avstrijska odlikovanja, hkrati pa je avtor opozoril še na njegovo zadnjo monografijo »Jurij Vega in viteški križec Marije Terezije«, katero je izdalo Slovensko faleristično društvo.
Društvo se predavatelju še enkrat toplo zahvaljuje za izjemno predavanje, katerega smo sklenili z dobrimi željami in obljubo, da bosta obe društvi v prihodnosti zagotovo še sodelovali na mnogih področjih, saj ju družijo podobni interesi.
Bluza avstrijskega topniškega poročnika z viteškim križcem reda Marije Terezije