Tokratno predavanje ne bo klasično, temveč bo namenjeno predstavitvi portala Plemiška heraldika na Slovenskem, ki so ga zasnovali na Zgodovinskem inštitutu Milka Kosa ZRC SAZU. Nova spletna zbirka bo poskušala zajeti in predstaviti čim več grbov plemiških rodbin, ki jih še danes najdemo v slovenskem prostoru. V prvi vrsti gre za klesane oziroma kamnite grbe, ki so upodobljeni na fasadah raznih stavb, nagrobnikih, spominskih ploščah, najdemo pa jih tudi kot identifikacijske elemente na portretih ali pa kot okrasne elemente na uporabnih predmetih. Mnogi med njimi so dandanes neznani ali pa napačno identificirani, zato je eden glavnih ciljev zbirke tudi njihova pravilna identifikacija.
Miha Preinfalk bo kot glavni skrbnik in urednik portala predstavil njegovo delovanje in zgradbo, razloge, ki so botrovali njegovemu nastanku, pa tudi težave, ki se porajajo ob njegovem dopolnjevanju, in načrte za njegovo nadgradnjo.
Spletna stran je dostopna na: sloheraldika.zrc-sazu.si
Dr. Miha Preinfalk je raziskovalec na Zgodovinskem inštitutu Milka Kosa ZRC SAZU. Leta 2001 je magistriral z nalogo Gospodje Turjaški v srednjem veku, leta 2004 pa je doktoriral z disertacijo Genealoška in socialna podoba rodbine Auersperg v srednjem in novem veku. Glavno področje njegovega raziskovanje je nekdanje plemstvo v Habsburški monarhiji, zlasti tisto, ki je povezano s sedanjim slovenskim prostorom. Raziskuje predvsem njegovo genealoško in socialno podobo, njegovo razvoj in vlogo v nekdanji skupni državi, njegov pomen za slovensko zgodovino ter njegovo usodo do današnjih dni. Navezuje stike s številnimi pripadniki nekdanjega plemstva, ki mu dovolijo vpoglede v svoje zasebne rodbinske arhive (Auerspergi, Lichtenbergi, Herbersteini, Thurni...). Na ta način mu omogočajo raziskave, ki bi bile sicer nemogoče, saj je tovrstno arhivsko gradivo širši javnosti nedostopno. Poleg tega se ukvarja tudi s pomožnimi zgodovinskimi vedami, zlasti heraldiko in diplomatiko. V tem okviru opravlja primarne raziskave in pripravlja edicije srednjeveških in novoveških virov (listin, osebne korespondence). Stalnica v njegovih raziskavah je vsakoletno raziskovalno delo v arhivih, ki so zlasti na področju starejše zgodovine edini vir novih informacij. Razen v slovenskih ustanovah redno raziskuje v arhivih na Dunaju, v Celovcu in Gradcu. Ima večletne organizacijske izkušnje z izdajanjem znanstvenih monografij in periodike ter s sodelovanjem na raziskovalnih projektih. Od leta 2005 je tudi urednik zgodovinske revije Kronika.
Vabljeni!
Dr. Preinfalk nam je v zanimivi predstavitvi pojasnil razloge za nastanek portala, njegovo vsebinsko sestavo ter težave s katerimi se portal sooča. Na primerih nekaterih zanimivih grbov in rodbin je predstavil delovanje portala in njegovo pomembnost, saj portal npr. že sedaj ponuja nekatere posnetke grbov, ki so bili žal zaradi neustreznega ravnanja z našo kulturno dediščino v preteklih letih nepovratno izgubljeni. Še posebno zanimivo kategorijo grbov na portalu predstavljajo neznani oz. neidentificirani grbi, kjer se lahko na dolgi rok pokaže dodana vrednost portala, saj portal omogoča sodelovanje širše skupnosti pri identifikaciji grbov, ki so v slovenskem prostoru manj znani. Prav tako portal omogoča, da lahko vsakdo pošlje svoja odkritja in fotografije fizično upodobljenih grbov v objavo.
Člani društva smo z velikim zanimanje prisluhnili predstavitvi in bomo zagotovo v prihodnosti pomagali pri nadgrajevanju portala v smeri dopolnjevanja zbirke ter tudi identifikacije neznanih grbov.
Predstavitvi je sledila zanimiva diskusija, dr. Preinfalk pa je bil deležen tudi mnogih vprašanj glede prihodnosti portala s strani občinstva. Samo predstavitev smo zaključili z neformalnim druženjem in pomenkovanju o heraldičnih tematikah.
Dr. Mihi Preinfalku se še enkrat iskreno zahvaljujemo za izjemno zanimivo predstavitev, hkrati pa mu čestitamo za vzpostavitev izjemnega portala, ki bo v prihodnjih letih in desetletjih zagotovo predstavljal najbolj pomembno ter referenčno digitalno zbirko plemiške heraldike na Slovenskem.