Heraldica Slovenica

Predavanje:
Milan Škrabec
Simboli slovenstva na starih razglednicah

29. oktober 2024, 17.30
Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana

Razglednica je otrok druge polovice devetnajstega stoletja. Njenemu nastanku so botrovali predvsem razvoj fotografije, tiskarstva, poštne storitve in vzpon turizma. Predvsem do konca druge svetovne vojne, pa tudi pozneje, je bila pomembno sredstvo sporazumevanja med ljudmi. Kmalu so ugotovili, da imajo lahko razglednice tudi veliko reklamno in propagandno vrednost. V dobi narodnih nasprotij, ki so v večnacionalni Habsburški monarhiji pred prvo svetovno vojno dobivala vse večji zamah, so jo uporabljali kot sredstvo narodne prebuje. Prav na teh razglednicah velikokrat zasledimo tudi simbole slovenstva.

Pridružite se nam, da skupaj raziščemo, kako je ta na videz preprosta oblika komunikacije oblikovala kulturno in narodno zavest.

Predavatelj

Milan Škrabec je leta 1980 končal študij zgodovine in sociologije na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Zaposlen je bil kot učitelj zgodovine na Srednji strojni in kemijski šoli Šolskega centra Ljubljana. Velik del prostega časa posveča slovenski deltiologiji, ki jo je vzljubil kmalu po končanem študiju. Sodeloval je pri več razstavah in kot pisec člankov. Je lastnik ene najbogatejših zbirk razglednic in sorodnega dokumentarnega gradiva pri nas, tega kulturnega zaklada nima le zase, temveč ga zna deliti – z razstavami in knjigami – tudi z vsemi, ki radi obujajo spomine ali jih preprosto zanima, kako se je živelo v »v starih časih«.

Vabljeni!

Odziv na predavanje

Predavatelj nas je popeljal med izbrane razglednice svoje izredno bogate zbirke, ki jo ustvarja že nekaj desetletij. Pri predstavitvi se je omejil na razglednice, ki vsebujejo simbole slovenstva (slovenska narodna zastava, kranjski grb, lipov list, narodne barve, narodna himna ipd.), pri čemer je izbor zamejil na obdobje do leta 1918.

Spoznali smo, da so razglednice izredno bogat, raznolik in poveden zgodovinski vir, na podlagi katerega je možno zelo veliko povedati o nacionalnih bojih in trenjih v zadnjih letih obstoja Avstro-Ogrske monarhije, ko so se razglednice uporabljale v različne nacionalne propagandne namene. Vsaka razglednica skriva v navidez preprosti upodobitvi izredno pestro in zanimivo zgodbo, če se le ustavimo in poglobimo v njeno vsebino.

Predavanju je sledila tudi zelo zanimiva debata o nekaterih grboslovnih in zastavoslovnih vprašanjih povezanih s predstavljenimi razglednicami.

Predavatelju g. Milanu Škrabcu se še enkrat iskreno zahvaljujemo za izjemno zanimivo in energično predavanje, katero je bilo na naše veliko veselje tudi zelo dobro obiskano.


Predavanja

×